Yeşil Mercimeğin Faydaları ve Besin Değerleri

Sofraların vazgeçilmesi yeşil mercimeğin faydalarını biliyor musunuz? Yazımızı okuduktan sonra sofranızda yeşil mercimeğe daha da fazla yer ayırmak isteyeceksiniz.

Yeşil Mercimeğin Besin Değerleri

Kuru baklagiller familyasında yer alan yeşil mercimek; karbonhidrat, protein, demir ve potasyum bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Lif bakımından da oldukça zengin bir besin olan yeşil mercimek glisemik indeks bakımından da oldukça düşük bir besin kaynağıdır.

Yeşil Mercimek Kaç Kalori?

Yeşil mercimeğin 100 gramında 299 kcal kalori bulunmaktadır. Bir fincan ölçek olarak baz alındığında (ortalama 95 grama tekabül eder) bir fincanlık yeşil mercimekteki kalori miktarı 285 kcaldır.

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 299 kcal % 14.9
Karbonhidrat 36.6 g % 12.2
     Lif 26.0 g % 104.0
Protein 23.0 g % 46.0
Yağ 0.9 g % 1.4
     Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 17.0 IU % 0.3
C Vitamini 1.0 mg % 1.7
Potasyum 967.0 mg % 27.6
Kalsiyum 64.0 mg % 6.4
Demir 7.8 mg % 43.2
100 gram mercimeğin besin değerleri

100 Gram Yeşil Mercimeğin Besin Değerleri

 • Karbonhidrat: 100 gramlık yeşil mercimekte 36.6g karbonhidrat bulunup günlük karbonhidrat ihtiyacınızın %12.2’sini karşılar.
 • Lif: 100 gramlık yeşil mercimekte 26g lif bulunur ve günlük besin değeri %104’tür. Yeşil mercimek lif oranı bakımından oldukça zengin bir besindir.
 • Protein: 100 gram yeşil mercimekte 23g protein bulunur.Yeşil mercimek günlük protein ihtiyacınızın %46’sını karşılaşmanıza yardımcı olur.
 • Yağ ve Kolesterol: 100 gram yeşil mercimekte 0.9 gram yağ bulunur ve günlük değerbakımından %1.4 tekabül eder.
 • Yeşil mercimekte kolesterol yoktur. Bu yüzden yeşil mercimek tükettiğinizde vücudunuza kolesterol almış olmazsınız.
 • A Vitamini: 100 gramında 17.0 IU A vitamini barındıran yeşil mercimek,günlük A vitamini ihtiyacınızın %0.3’ünü karşılar.
 • C Vitamini: 100 gramlık yeşil mercimekte 1mg C vitamini mevcuttur.Bu oran günlük c vitamini ihtiyacının %1.7’sine tekabül eder.
 • Potasyum: 100 gram yeşil mercimekte 967 mg potasyum bulunur.100 gram yeşil mercimek günlük potasyum ihtiyacının %27.6’sını karşılar.
 • Kalsiyum: 100 gramlık yeşil mercimekte 64 mg kalsiyum bulunmakta ve günlük kalsiyum ihtiyacının %6.4’ünü karşılamaktadır.
 • Demir: 100 gram yeşil mercimekte 7.8 mg demir ve günlük demir ihtiyacının %43.2’si bulunmaktadır.

Bu değerler günlük 2000 kalorilik bir diyet baz alınarak hesaplanmıştır.Bu değerler sizin kalori ihtiyacınıza göre değişkenlik gösterebilir.

Yeşil Mercimeğin Faydaları

Yeşil mercimek demir,yağsız protein ve folat açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.Yeşil mercimeğin faydaları insanlar tarafından pek az bilinsede sağlık üzerine pek çok etkileri vardır.Faydaları çok fazla olan yeşil mercimek,bünyesinde yüksekmiktarda lif bulundurduğu için diyabet, insülin direnci ya da hipoglisemi gibi rahatsızlıklar için oldukça faydalı bir besin maddesidir.

Sizin için yeşil mercimeğin faydalarını aşağıda sıraladığı buyrun bir göz atın.

1. Kasları güçlendirir.

Yeşil mercimek içerisinde bulunan zengin proteinler sayesinde vücudunuzdaki kasların ve organların onarımında,düzgün çalışmasında rol oynayacak en etkili besin kaynaklarından biridir.Ayrıca vücudunuzdaki kasların düzgün bir şekilde çalışmasıiçin gerekli olan tüm temel amino grup asitleri vücudunuza takviye edebilmektedir.

2. Diyabete iyi gelir.

Yapılan bir çalışmaya göre mercimek familyası diyet lifi açısından oldukça yüksek bir besin kaynağıdır. Bu diyet lifleri kan şekeri seviyesinin kontrol altında tutulmasında yardımcı rolü oynamaktadır.Şekerin kan tarafından hızlı emilimini yavaşlatan diyet lifleri böylelikle kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olur.

3. Kolesterolü düşürür

Yüksek düzeyde çözülebilir lif içeren yeşil mercimek bu nedenden dolayı kolesterolü azaltabilir.Kolesterol seviyesinin normal seviyelere inmesiyle arterleri temiz tutarak kalp hastalığı ve felç riskini en aza indirebilir.

Yeşil mercimek aynı zamanda folat ve magnezyum kaynağı olduğundan kalp sağlığı açısından da önemli bir besin maddesidir.Folat, homosistein seviyelerini düşürdüğü için kalp hastalığı açısından ciddi olan bu riski ortadan kaldırabilmektedir.

4. Enerjinizi yüksek tutar.

Yeşil mercimek içinde bulunan karbonhidratlar sayesinde enerjiverir,enerjinin yüksek tutmanıza yardımcı olur. Vücudunuza oksijen taşıma,enerji üretimi ve metabolizmayı hızlandırmak için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu demiri bünyesinde bulundurur yeşil mercimek.

5. Kanserle Savaşır

Yeşil mercimek kanser savaşçısı lektin bileşikleri açısından zengin bir besindir.Bu lektinler kanser hücresinin büyümesini kontrol altına almakta yardımcı olurlar.

6. Sindirime yardımcı olur

Yeşil mercimek tüketerek sindirim sisteminizi geliştirebilir, bağırsak hareketlerinizi düzenleyerek sindirim sisteminize yardımcı olabilirsiniz.Yeşil mercimek kabızlık için de oldukça etkili bir besindir.

Sindirim sistemini çalıştıran yeşil mercimek metabolizmayı hızlandırmakla birlikte tokluk hissi verir ve daha az yemenizi sağlar.

6. Hamilelik için faydalıdır

Doğum kusurlarının önlenmesi için gebelikten en az 1 yıl tüketilmesinde %50 veya daha çok erken doğum şansını azaltabilen folat bakımından zengin bir besin kaynağıdır yeşil mercimek.Doğurganlık zamanından en az bir yıl önceden günlük 400 mikrogram folik asit tüketilmesi tavsiye edilmektedir ve bir bardak yeşil mercimekte gün boyunca tüketilmesi gereken miktarın %90’ı bulunmaktadır.

7. Yorgunluğa karşı etkilidir.

Demir eksikliği yorgunluğun belirli nedenlerinden biridir. Bir fincan pişmiş yeşil mercimekte günlük demir ihtiyacınızın 1/3’ünden fazlası vardır.

Yeşil Mercimek Salatası Tarifi

Malzemeler

 • 1 su bardağı yeşil mercimek
 • 1 tane havuç
 • 3,4 dal taze yeşil soğan ve 4 dal taze nane
 • 3,4 dal taze roka
 • 1 adet kırmızı biber (tercihen konserve turşu veya közlenmiş olarak kullanabilirsiniz)
 • 1 çay bardağı haşlanmış mısır
 • 3-4 tane salatalık turşusu

Sos için;

 • 1 yemek kaşığı nar ekşisi
 • 1 tane limon ( isteğe bağlı olarak arttırabilir veya azaltabilirsiniz.)
 • Zeytinyağı ve tuz

Hazırlanışı

 1. Mercimekler  bol suyla haşlanır.
 2. Havuç küp şeklinde kesilir ve mercimekten ayrı olarak haşlanır.
 3. Yeşillikler isteğe göre küçük veya iri olacak şekilde kesilip hazır edilir.
 4. Haşlanan, soğuyan mercimek ve havuca tüm malzemeler eklenir.
 5. Sosu da ekleyip karıştırdığınız da salatanın hazırlanmış olur.
 6. Afiyetle yenir. 

Yorum yapın