Yoğurt Kaç Kalori? Yoğurdun Besin Değerleri ve Faydaları

Bu yazımızda yoğurt kaç kaloridir, besin değerleri nelerdir, yoğurdu tükettiğimizde vücudumuza ne gibi faydaları dokunur gibi konuları kaleme aldık. İşte yoğurt hakkında sizler için derlemiş olduğumuz bilgiler;

Yoğurt Kaç Kaloridir?

Evlerimizin vazgeçilmezi olan yoğurt iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bununla birlikte diyetleriniz içinde iyi bir besindir. Az yağlı olarak tüketildiğinde ise iyi bir protein kaynağıdır.

Bir  çorba kaşığı yoğurtta yaklaşık 27 kcal kalori bulunmaktadır. 1 kase yoğurtta ise (200 gr) yaklaşık 122 kcal kalori bulunmaktadır. İhtiva ettiği kalorinin  %31’i karbonhidrat, %23’ü protein, %47’si de yağdır.

Yoğurdun Besin Değerleri

Yoğurdun içeriğinde bulunan besin değerleri aşağıdaki tablodadır.

Besinler1 Çorba Kaşığında    (45 gr)1 Kasede
(200 gr)
Karbonhidrat2.1 gr9.32 gr
Protein1.56 gr6.94 gr
Yağ1.46 gr6.5 gr
Lif0 gr0 gr
Kolesterol5.85 mg26 mg
Sodyum20.7 mg92 mg
Potasyum69.75 mg310 mg
Kalsiyum54.45 mg242 mg
A Vitamini44.55 IU198 IU
C Vitamini0.23 mg1 mg
Demir0.020.1

 

Yoğurdun Faydaları

 • Mayalanma esnasında ortaya çıkan yararlı bakteriler bağırsakların hareketliliğini arttırır, bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar. Kalın bağırsaktaki toksik maddelerin dışa atılmasını sağlar.
 • Kolesterol seviyesini düşürür, kan şekeri seviyesini korur.
 • Çalışmalar süt ve süt ürünlerinin sürekli kullanıldığı takdirde yüksek kan basıncını azaldığını gösteriyor.
 • Yoğun spor ve egzersizden sonra yoğurt sizler için uygun bir besindir. Yoğurdun içerisinde bulunan protein kasların kendini toparlamasını sağlar.
 • İçeriğinde bulunan kalsiyum kemikler ve dişleriniz için gereklidir.

Yoğurdun Fazla Tüketilmesinin Zararları

Hemen hemen her besinde olduğu gibi yoğurdu da tüketirken aşırıya kaçmamamız gerekir. Vücuda ihtiyacından fazla besin almak başta kilo almak gibi çeşitli rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir. Şimdi yoğurdun fazla tüketilmesi durumunda ortaya çıkabilecek rahatsızlıkların neler olduğuna gelin bir göz atın.

Fazla Kalsiyum AlımındaFazla Protein Alımında
 • Kemiklerde biriken kalsiyum kemik kırıklıklarına yol açabilir.
 • Böbreklerde taş oluşmasına neden olabilir.
 • Erkeklerde prostat kanseri riskini yükseltir.
 • Kanda pıhtılaşma problemlerine neden olabilir.
 • Diğer minerallerin emilimlerinde bozulmalara yol açabilir.
 • Proteinin içerisinde bulunan nitrojenin karaciğerde üreye dönmesine sebep olabilir. Üre vücuttan idrar yoluyla atıldığı için bu durum böbrek ve karaciğerin fazla çalışmasına neden olur.
 • Kolesterolun yüksek alınmasına neden olabilir, bu da kandaki kolesterol ve ürik asit seviyesini yükseltir.

Sağlıklı bir beslenme için her şeyi kararında tüketmeye dikkat edin. Tüketilecek besinlerin miktarını beslenme uzmanınızdan veya doktorunuzdan yardım alarak belirleyebilirsiniz. Unutmayın her işi uzmanından yardım alarak yapın.

 

Diyetzen

Diyetzen.com sitesi sağlıklı beslenme ve egzersiz konularında son bilimsel gelişmeleri takip etmek ve size sunmak için açılmış bir beslenme sitesidir.Bilgiler güvenilir bilimsel kaynaklardan derleniz ve kaynaklar yazının içeriğinde sizlere sunulur.

Yorum yapın