Zayıflamanın Faydaları – Kilo Vermeye Başlamak İçin 8 Sebep

Zayıflamak sadece kilo fazlası olan insanların yapması gereken bir şeymiş gibi bilinse de aslında öyle değildir. Herkesin kendi sağlığına uygun kiloda olması ideal kilosunu koruması adına bir şeyler yapması gerekir.

Zayıflamanın faydaları saymakla bitmez. Çoğu insan sadece fit bir görünüme sahip olmak için zayıflamak ister ancak zayıf bir vücuda sahip olmanın sağlık açısından bir çok faydası vardır.

Sizi zayıflamaya ikna edecek, ideal kilonuzu korumak adına sporu ve dengeli beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmenizi sağlayacak, bedensel ve zihinsel faaliyetlerinize pozitif etki edecek zayıflamanın faydalarını maddeler halinde sıraladık.

#1 Daha Kaliteli Uyku

Şüphesiz ki aşırı kilolu insanların en çok şikayet ettiği rahatsızlıkların başında uyku bozukluğu geliyor. Uykusuzluğun insanların bedensel ve zihinsel faaliyetlerini olumsuz yönde etkilediği, iş hayatında verimliliği düşürdüğü, sosyal yaşamda diğer insanlarla olan etkileşiminizi sekteye uğrattığını söylersek yanlış olmaz. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için zayıflamak ve zayıf kalmak en doğru karar olacaktır.

Diyet, spor,  sağlıklı ve düzenli bir beslenme ile zayıfladığınızda horlamazsınız, uykularınız düzenli olur ve daha rahat uykuya dalarsınız.

#2 Rahat Nefes

Vücudunuzdaki yüksek yağ oranı ; mide rahatsızlıkları, nefes darlığı gibi problemleri beraberinde getirir. Dengeli beslenme ve düzenli egzersizler yaparak zayıfladığınızda aşırı kilolara bağlı olarak yaşadığınız mide rahatsızlıkları ve nefes darlığı şikayetleriniz ortadan kalkar. Buna bağlı olarak iş ve sosyal çevrenizdeki insanlarla bağlarınız, aktiviteleriniz daha üst seviyelere çıkar ve yaşadığınız hayattan daha çok zevk almaya başlarsınız.

#3 Daha İyi Odaklanma

Zayıflamanızla ortadan kalkan uyku problemleriyle birlikte gün içinde okulda, işte veya evde uykusuzluğun vermiş  olduğu  konsantrasyon bozukluğu, işe kendini verememe gibi problemlerde ortadan kalkacak ve işlerinizi daha verimli bir şekilde yürütebileceksiniz. Fiziksel olarak sağlıklı olmak zihinsel fonksiyonlar için de  oldukça önemlidir.

#4 Daha Sağlıklı Bir Kalp

Zayıflamakla, kötü beslenme ile fazla kilolardan dolayı oluşan tansiyon düzensizlikleri yok olur ve buna bağlı olarak; kalp, damar hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirmiş olursunuz yürürken veya merdiven çıkarken çarpıntı, yorgunluk gibi şikayetleriniz ortadan kalkar.

#5 Eklem Ağrılarında Azalma

Aşırı kilolu insanlarda sıkça rastlanan rahatsızlardan biri de bel, sırt ve eklem ağrılarıdır.Fazla kilolarınızdan kurtulup zayıfladığınızda bel, sırt ve eklem ağrılarından kurtulur ağrı ve sızıdan uzak temiz ve mutlu bir hayat yaşarsınız.

#6 Uyuşma ve Karıncalanmada Azalma

Aşırı kilolara bağlı olarak kollarınızda ve bacaklarınızda uyuşma ve karıncalanma gibi rahatsızlar meydana gelebilir. Zayıfladığınızda kol bacak gibi organlarınızda meydana gelen uyuşma, karıncalanma gibi şikayetleriniz de ortadan kaybolur. Her türlü spor aktivitesini zorlanmadan yapabilir bu sebeple yüksek çıkan kolestrol seviyenizi de normal seviyeye düşürürsünüz.

#7 Daha İyi Görünüm

Zayıflamak sizi fiziksel açıdan da olumlu etkiler, vermiş olduğunuz kilolarla vücudunuz düzenli ve fit bir görünüme kavuşur böylelikle aşırı kiloların vermiş olduğu özgüven eksikliğinden kurtulur, kendinizle ve çevrenizle barışık yaşarsınız.

#8 Renkli Cinsel Hayat

Aşırı kilolar size iş ve sosyal yaşantınızda açtığı sorunlar kadar cinsel hayatınızda da sorunlara sebep olabilir. Zayıflayarak bu sorunlardan kurtulabilir cinsel hayatınızı da düzene sokabilirsiniz.

Dengeli bir şekilde beslenip spor yaparak ideal kiloya kavuşmak her insan için çok büyük önem arz eder ama ideal kilonuza ulaştığınızda kendinizi bırakmak yerine ideal kilonuzu korumak için zayıflamak için gösterdiğiniz çabayı devam ettirmek gerekir. Kendinize ve vücudunuza iyi davranın.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir